More

Buckinghamshire County Ladies Golf Association

County Champions

The County Championships is a 36-hole competition, with the players with the lowest gross scores going through to scratch match play.

The trophy was first presented in 1924.

YEAR CHAMPION RUNNER-UP PLAYED AT
1924 Mrs Freda Kelway-Bamber (Stoke Poges) Miss P Cotgrove (Stoke Poges) Denham
1925

Miss P Cotgrove (Stoke Poges)

Mrs J Boyd (Denham) Beaconsfield
1926

Mrs Freda Kelway-Bamber (Stoke Poges)

Mrs J Boyd (Denham) Gerrards Cross
1927

Mrs Freda Kelway-Bamber (Stoke Poges)

Mrs Nancye Gold (Denham) Stoke Poges
1928 Mrs Nancye Gold (Denham) Mrs Chadwick (Stoke Poges) Denham
1929 Not awarded – Miss Edna Johnson was disqualified for failing to take 2 penalty strokes therefore the Championship was null and void Burnham Beeches
1930 Mrs Adams (Sonning) Mrs M Fowler (Burnham Beeches) Beaconsfield
1931 Mrs Freda Kelway-Bamber (Stoke Poges) Miss Murdoch (Harewood Downs) Denham
1932 Mrs Freda Kelway-Bamber (Stoke Poges) Mrs Adams (Sonning) Denham
1933

Mrs Greenly (Calcot)

Mrs Dorothy Oliver-Jones (Burnham Beeches) Burnham Beeches
1934

Mrs Nancye Gold (Beaconsfield)


Harewood Downs
1935 Mrs Dorothy Oliver-Jones (Burnham Beeches) Miss S Johnson (Stoke Poges) Stoke Poges
1936 Mrs Nancye Gold (Beaconsfield)
Burnham Beeches
1937 Mrs Nancye Gold (Beaconsfield)
Beaconsfield
1938 Miss E Scott (Beaconsfield) Miss Swinburne-Johnson (Stoke Poges) Denham
1939 Mrs Doris Barnes (Harewood Barnes) Mrs Morgan (Stoke Poges) Burnham Beeches
1940-1946 No Competition

1947 Mrs Nancye Gold (Beaconsfield) Mrs Joyce Braddon (Beaconsfield) Denham
1948 Mrs Patience Whitworth-Jones (Beaconsfield) Mrs Joan Paul Beaconsfield
1949

Mrs Patience Whitworth-Jones (Beaconsfield)

Mrs Futte Kidd (Harewood Downs) Stoke Poges
1950 Mrs Nancye Gold (Beaconsfield) Mrs Davies (Harewood Downs) Denham
1951 Mrs Nancye Gold (Beaconsfield) Miss Jocelyn Davies (Harewood Downs) Beaconsfield
1952 Mrs Joyce Braddon (Beaconsfield) Mrs Fawdry (Flackwell Heath) Burnham Beeches
1953 Miss Marigold Spear (Denham)
Stoke Poges
1954

Mrs Joan Paul (Beaconsfield)


Denham
1955 Mrs Betty Stothert (Denham)
Beaconsfield
1956 Mrs June Baucher (Beaconsfield)
Burnham Beeches
1957 Mrs June Baucher (Beaconsfield)
Denham
1958

Mrs Moira Baxter (Stoke Poges)


Beaconsfield
1959 Miss Anne Mobbs (Stoke Poges)
Stoke Poges
1960 Miss Anne Mobbs (Stoke Poges)
Burnham Beeches
1961

Mrs Mary Braithwaite (Denham)


Denham
1962 Mrs June Baucher (Beaconsfield)
Beaconsfield
1963 Mrs June Baucher (Beaconsfield)
Stoke Poges
1964 Miss Anne Mobbs (Stoke Poges)
Burnham Beeches
1965 Mrs Barbara Dutton (later Mrs B Fox) (Denham)
Denham
1966 Miss Anne Mobbs (Stoke Poges)
Beaconsfield
1967 Mrs Anne Parton (nee Mobbs) (Stoke Poges) Mrs D H Martin Stoke Poges
1968 Mrs Anne Parton (nee Mobbs) (Stoke Poges)
Burnham Beeches
1969 Mrs Pauline Newman (Burnham Beeches) Mrs Moira Baxter Denham
1970 Mrs June Baucher (Beaconsfield) Mrs Moira Baxter Beaconsfield
1971

Mrs Moira Baxter (Harewood Downs)

Mrs Gilly Gordon (Denham)

Stoke Poges
1972 Mrs Jenny Marshall (Denham) Mrs Gilly Gordon (Denham) Burnham Beeches
1973 Mrs Gilly Gordon (Denham) Mrs Mary Braithwaite (Denham) Denham
1974 Miss Lynne Harrold (Gerrards Cross) Mrs Anne Laughland (Beaconsfield) Beaconsfield
1975 Miss Lynne Harrold (Gerrards Cross) Mrs Mary Braithwaite (Denham) Stoke Poges
1976 Miss Lynne Harrold (Gerrards Cross) Mrs Margaret Hughes (Gerrards Cross) Burnham Beeches
1977 Miss Lynne Harrold (Gerrards Cross)

Mrs Marian Purdy (Ellesborough)

Denham
1978 Mrs Marian Purdy (Ellesborough) Mrs Jenny Marshall (Denham) Ellesborough
1979

Miss Jane Lee (Stoke Poges)

Mrs Margaret Gadd (Gerrards Cross) Flackwell Heath
1980 Mrs Kathy Copley (Beaconsfield) Miss Judy Warren (Beaconsfield) Gerrards Cross
1981 Miss Judy Warren (Beaconsfield) Mrs Ann Laughland (Beaconsfield) Harewood Downs
1982 Miss Judy Warren (Beaconsfield) Miss Glenna Bonallack (Mrs G Beasley) (Woburn) Stoke Poges
1983 Miss Glenna Bonallack (Mrs G Beasley) (Woburn) Mrs Marian Purdy (Ellesborough) Woburn
1984 Miss Judy Warren (Beaconsfield) Mrs Marian Purdy (Ellesborough) Beaconsfield
1985 Miss Emma Franklin (Stoke Poges) Mrs Margaret Maisey (Ellesborough) Buckingham
1986 Miss Angela Tyreman (Mrs Geenson, Mrs Reeves) (Burnham Beeches) Fiona Walkinshaw (Denham) Burnham Beeches
1987 Mrs Christine Watson (Beaconsfield) Mrs Margaret Maisey (Ellesborough) Denham
1988 Miss Claire Hourihane (Mrs C Dowling) (Stoke Poges)  Nicola Marshall (Denham) Ellesborough
1989 Miss Claire Hourihane (Mrs C Dowling) (Stoke Poges)  Mrs Christine Watson (Beaconsfield) Flackwell Heath
1990 Mrs Christine Watson (Beaconsfield)

Mrs Sarratt White (Woburn)

Gerrards Cross
1991 Mrs Christine Watson (Beaconsfield) Mrs Pam Williamson (Stoke Park) Harewood Downs
1992 Mrs Christine Watson (Beaconsfield) Miss Claire Hourihane (Mrs C Dowling) (Stoke Poges)  Stoke Poges
1993 Mrs Christine Watson (Beaconsfield) Mrs Henrietta Watkins (Burnham Beeches) Beaconsfield
1994

Mrs Pam Williamson (Burnham Beeches)

Miss Chris Maylor (Ellesborough) Buckingham
1995 Mrs Claire Dowling (nee Hourihane) (Stoke Poges)  Mrs Christine Watson (Beaconsfield) Burnham Beeches
1996

Mrs Christine Watson (Beaconsfield)

Vibeke Morgan (Denham)

Denham
1997

Mrs Christine Watson (Beaconsfield)

Mrs Pam Williamson (Burnham Beeches) The Buckinghamshire
1998

Mrs Christine Watson (Beaconsfield)

Mrs Sarah Mace (Windmill Hill) The Lambourne
1999

Mrs Christine Watson (Beaconsfield)

Mrs Margaret Maisey (Ellesborough) Ellesborough
2000

Mrs Christine Watson (Beaconsfield)

Mrs Sarah Mace (Windmill Hill) Flackwell Heath
2001 Mrs Sarah Mace (Woburn) Mrs Carolyn Howell (Woburn) Gerrards Cross
2002 Mrs Christine Watson (Beaconsfield) Miss Lynda King (Hemsted Forest) Harewood Downs
2003

Mrs Karen Platt (The Lambourne)

Mrs Christine Watson (Beaconsfield) Woburn
2004 Mrs Christine Watson (Beaconsfield) Miss Natasha Gough (Mrs Scheu) (Ellesborough)  Mentmore
2005 Miss Lynda King (Rye Hill) Miss Nicole Whitmore (Mrs Bartlett) (Woburn)  Burnham Beeches
2006 Miss Clara Leathers (Ellesborough) Miss Rachel Drummond (Beaconsfield) Ellesborough
2007 Miss Nicole Whitmore (Mrs Bartlett) (Woburn)  Miss Julie Cooper (Beaconsfield) Beaconsfield
2008 Miss Rachel Drummond (Beaconsfield) Miss Steph Gough (Ellesborough) Buckingham
2009 Miss Natasha Gough (Mrs Scheu) (Ellesborough)  Miss Rachel Drummond (Beaconsfield) Flackwell Heath
2010 Miss Zoe Fitz-Costa (Beaconsfield) Miss Annabel Dimmock (Beaconsfield) Denham
2011 Miss Jess Burrows (Ellesborough) Miss Lydia Johnston (Harleyford) Gerrards Cross
2012 Miss Evie Ing (Ellesborough) Mrs Denise Goodacre (The Lambourne) Harewood Downs
2013 Miss Charlotte West (Harewood Downs) Miss Luan Skeates (The Buckinghamshire) Harleyford
2014 Miss Elizabeth Sweetnam (Mrs Chapman) (Woburn) 

Miss Clara Leathers (Ellesborough)

Stoke Park
2015

Miss Thalia Kirby (Harleyford/Stoke Park)

Miss Alice Kozlowski (Ellesborough) Mentmore
2016

Miss Thalia Kirby (Harleyford/Stoke Park)

Miss Alice Kozlowski (Ellesborough) Woburn
2017 Miss Alice Kozlowski (Ellesborough) Miss Megan Dennis (Woburn) Beaconsfield
2018

Miss Daisy Kennedy (Harewood Downs)

Miss Rachel Goodwin (Harleyford) Buckingham
2019 Miss Alice Kozlowski (Ellesborough) Miss Amelia Curtis (The Lambourne) Burnham Beeches
2020 Cancelled due to Covid

2021

Miss Daisy Kennedy (Harewood Downs)

Miss Ciara Egan (Woburn)

Denham
2022 Ella Butteriss (Beaconsfield) Grace Rigby-Walden (Gerrards Cross) Ellesborough
2023 Ella Butteriss (Beaconsfield) Megan Dennis (Woburn) Flackwell Heath
2024

Gerrards Cross


1924 - Competition Book  

1934 





Created by intelligentgolf version 10.1.2.