Home Fixtures Junior Fixtures Competition Winners Contact Us Junior Contacts Site Map

Junior County Champions


The Junior Championships are held during the Easter holidays. The Champion is the player with the best Gross score over 18 holes.

Year:     Champion / Club: Handicap Winner / Club: Played at:-
1981     Emma Franklin (Stoke Poges)   Stoke Poges
1982     Elizabeth Edwards (Stoke Poges)   Stoke Poges
1983     Elizabeth Edwards (Stoke Poges)   Denham
1984     Elizabeth Edwards (Stoke Poges)   Harewood Downs
1985     Elizabeth Edwards (Stoke Poges)   Stoke Poges
1986     Carmel Connors (Burnham Beeches)   Denham
1987     Anita Roy (Hazlemere)   Harewood Downs
1988     Katie Saunders (Harewood Downs)   Harewood Downs
1989     Kirsty Turness (Woburn)   Hazlemere
1990     Kirsty Turness (Woburn)   Hazlemere
1991     Kirsty Turness (Woburn)   Hazlemere
1992     Sally Darby (Flackwell Heath)    
1993     Fiona Thompson (Ellesborough)   Datchet
1994     Fiona Thompson (Ellesborough)   Datchet
1995     Claire Williamson (Burnham Beeches)   Datchet
1996     Lisa Allen (Gerrards Cross)   Datchet
1997     Beverley Clarke (Harewood Downs)   Weston Turville
1998     Gina Roderick (Silverstone)   Weston Turville
1999     Louise Egerton (Wavendon)   Richings Park
2000     Louise Egerton (Wavendon) Claire Tofield (Buckingham) Hazlemere
2001     Kelly Knight (Buckingham) Michaela Bacon (Woburn) Chiltern Forest
2002     Kelly Knight (Buckingham) Rosie Wilkes (Buckingham) Beaconsfield
2003     Clara Leathers (Ellesborough) Rachel Drummond (Beaconsfield) Mentmore
2004     Natasha Gough (Ellesborough) Chelsea Kemp (Windmill Hill) Ellesborough
2005     Nicole Whitmore (Woburn) Rachel Drummond (Beaconsfield) Woburn
2006     Nicole Whitmore (Woburn) Natalie Robinson (Ellesborough) Gerrards Cross
2007     Jessica Burrows (Ellesborough) Natalie Robinson (Ellesborough) Lambourne
2008     Stephanie Gough (Ellesborough) Charlotte Nutt (Beaconsfield) Harleyford
2009     Zoe Fitz-Costa (Beaconsfield) Chloe Li (Woburn) Denham
2010     Gemma Dryburgh (Beaconsfield) Evie Ing (Ellesborough) Gerrards Cross
2011     Annabel Dimmock (Wentworth) Emma Norris (Denham) Stoke Park
2012     Luan Skeates (The Buckinghamshire) Shamiso Hatchard (Woburn) Mentmore
2013     Luan Skeates (The Buckinghamshire) Megan Dennis (Woburn) Harleyford
2014     Shamiso Hatchard (Woburn)  Rachel Goodwin (Harleyford) The Buckinghamshire 
2015     Thalia Kirby (Stoke Park) Fran Leach (Mentmore) The Buckinghamshire
2016     Thalia Kirby (Stoke Park) Daisy Kennedy (Stoke Park)  The Buckinghamshire 
2017     Olivia Lee (Gerrads Cross) Amelia Curtis (Stoke Park) The Buckinghamshire
2018