Home Fixtures Junior Fixtures Competition Winners Contact Us Junior Contacts Site Map

Summer Scratch League 2018 - Silver Division

(Inter-club scratch singles competition - team of three players )

Silver Scratch League Winners 2017
Winners of the four Divisions of the 2017 Summer Scratch League:
From left:- Burnham Beeches (Div. 2), Weston Turville (Div. 3), Beaconsfiled (Premier), Harleyford (Div. 4)

Click Here for previous years' results ]

Premier Division

 

Beaconsfield

Burnham Beeches

Ellesborough

Gerrards Cross

Wexham Park

Woburn

RESULT

POSITION

Beaconsfield

 

2 Pts
L 3&2
W 2Up
L 3&2

6 Pts
W 1 up
W 5&4
W 5&3

4 Pts
L 4&2
W 1Up
W 2&1
6 Pts
W 3&2
W 2&1
W 4&2
 2 Pts
L 2 Dn
L 4&2
W 3&1
 20 Pts  

Burnham Beeches

4 Pts
W 3&2
L 2Dwn
W 3&2

  6 Pts
W 4&2
W 4&2
W 2Up
 2 Pts
L 4&2
W 3&2
L 2 dn
0 Pts
L 2Dwn
L 3&2
L 5&4
0 Pts
L 3&1
L 6&5
L 3&2
12 Pts   

Ellesborough

0 Pts
L 1Dwn
L 5&4
L 5&3
0 Pts
L 4&2
L 4&2
L 2Dwn
 

3 Pts
W 5&4
L 2&1
A/S

  1 Pt
L 5&4
L 8&7
A/S
   

Gerrards Cross

2 Pts
W 4&2
L 1 dn
L 2&1 

4 Pts
W 4&2
L 3&2
 W 2 up
3 Pts
L 5&4
W 2&1
A/S
  4 Pts
L 2&1
W 3&2
W 2&1
2 Pts
L 2&1
L 2&1
W 3&2
15 Pts   

Wexham Park

0 Pts
L 3&2
L 2&1
L 4&2

6 Pts
W 2Up
W 3&2
W 5&4
  2 Pts
W 2&1
L 3&2
L 2&1
   2 Pts
A/S
L 8&6
A/S
   

Woburn

 4 Pts
W 2 up
W 4&2
 L3&1 

 6 Pts
W 3&1
W 6&5
W 3&2
5 Pts
W 5&4
W 8&7
A/S
 4 Pts
W 2&1
W 2&1
L 3&2
4 Pts
A/S
W 8&6
A/S 
   23 Pts  

2017: Winners - Beaconsfield;  Runners Up - Woburn

Division 2

  Buckingham The
Buckinghamshire
Denham Stoke Park Weston Turville RESULT POSITION

Buckingham

               

2 Pts
L 5&4
L 7&5
W 6&5

Match void

0 Pts
L 5&3
L 3&2
L 7&5
0 Pts
L 6&5
L 6&5
L 4&3

6 Pts
W 3&2
W 5&3
W 4&2
 

6 Pts   3rd

The Buckinghamshire

4 Pts
W 5&4
W 7&5
L 6&5

Match void

  No match   No match No match     Team has withdrwan

Denham

6 Pts
W 5&3
W 3&2
W 7&5

No match   2 Pts
L 2&1
L 2&1
W 4&3
6 Pts
W 7&6
W 4&2
W 3&2 
14 Pts   1st

Stoke Park

6 Pts
W 6&5
W 6&5
W 4&3

No match  4 Pts
W 2&1
W 2&1 
L 4&3
  1 Pt
L 5&4
L 1Dwn
A/S
11 Pts   2nd

Weston Turville

0 Pts
L 3&2
L 5&3
L 4&2 

 No match 0 Pts
L 7&6
L 4&2
L 3&2
5 Pts
W 5&4
W 1Up
A/S
   5 Pts 4th 

2017: Winners - Burnham Beeches;  Runners Up - Denham

Division 3

 

Chartridge Park

Chiltern Forest

Harewood Downs

Harleyford Magnolia Park

RESULT

POSITION

Chartridge Park

                 

4 Pts
W 3&2
W5&4
L 5&3

  4 Pts
W 1Up
W 2&1
L 5&3
4 Pts
L 2Dwn
W 6&5
W 2&1
   
Chiltern Forest

2 Pts
L 3&2
L 5&4
W 5&3

  0 Pts
L 7&6
L 5&4
L 8&7
0 Pts
L 4&3
L 7&6
L 3&2
2 Pts
L 3&2
L 2&1
W 3&2
4 Pts  

Harewood Downs

 

6 Pts
W 7&6
W 5&4
W 8&7
  3 Pts
A/S
W 3&1
L 1Dwn
 2 Pts
W 1 up
L 2 &1
L 2&1 
   

Harleyford

2 Pts
L 1Dwn
L 2&1
W 5&3

6 Pts
W 4&3
W 7&6
W 3&2
3 Pts
A/S
L 3&1
W 1Dwn
   0 Pts
L 1 dn
L 1 dn
L 5&4 
 11 Pts  

Magnolia Park

2 Pts
W 2Up
L 6&5
L 2&1

4 Pts
W 3&2
W 2&1
L 3&2
4 Pts
L 1 dn
W 2 &1
W 2&1 

 6 Pts
W 1 up
W 1up
W 5&4

   16 Pts  

2017: Winners - Weston Turville;  Runners Up - Chiltern Forest

Division 4

 

Flackwell Heath

Gerrards Cross 2

Hazlemere

Oakland Park

Whiteleaf

RESULT

POSITION

Flackwell Heath

 

6 Pts
W 4&3
W 8&6
W 6&4

0 Pts
L 5&4
L 5&4
L 7&6
5 Pts
W 6&5
A/S
W 3&1
5 Pts
W 4&2
A/S
W 6&5
16 Pts   1st

Gerrards Cross 2

0 Pts
L 4&3
L 8&6
L 6&4

   4 Pts
L 4&3
W4&2
W 1 up 

1 Pt
A/S
L 1Dwn
L 1Dwn

4 Pts
W 2Up
W 1Up
L 4&2
 9 Pts 4th 

Hazlemere

6 Pts
W 5&4
W 5&4
W 7&6

 2 Pts
W 4&3
L 4&2
L 1 dn
   4 Pts
W 6&5
W 2&1
L 3&2
2 Pts
L 4&2
L 7&6
W 2Up
 14 Pts  2nd ocb

Oakland Park

1 Pt
L 6&5
A/S
L 3&1

5 Pts
A/S
W 1Up
W 1Up

2 Pts
L 6&5
L 2&1
W 3&2

   6 Pts
W 5&4
W 3&2
W 4&3
 14 Pts  3rd ocb

Whiteleaf

1 Pt
L 4&2
A/S
L 6&5

2 Pts
L 2Dwn
L 1Dwn
W 4&2
4 Pts
W 4&2
W 7&6
L 2Dwn
0 Pts
L 5&4
L 3&2
L 4&3
  6 Pts  5th 

2017: Winners - Harleyford;  Runners Up - Flackwell Heath