Home Fixtures Junior Fixtures Competition Winners Contact Us Junior Contacts Site Map

Challenge Cup 2017

( Singles knockout competition for players in the Silver Division with a handicap of 20 and below )

Challenge Cup Finalists 2017

The 2017 Challenge Cup Finalists - From left:- Carolyn Howell (Winner) & Lois Shoosmith (Runner up)

Click Here for report of Summer Knockout Finals

Click Here for previous years' results ]

First Round:
To be played by
13th May 

Second Round:
To be played by
24th June

Third Round:
To be played by
29th July

Semi Final: 
To be played by
4th September

Final: Played at
Beaconsfield GC,
Monday 2nd October
at 12 noon

Winner:

Judith Ker
(Gerrards Cross) 
* Judith Ker
(Gerrards Cross)
Judith Ker
(Gerrards Cross)

Judith Ker
(Gerrards Cross) 

Lois Shoosmith
(Ellesborough)
Carolyn Howell
(Woburn)

5 & 3
* Amelia Curtis
(Stoke Park)
  Maggie Way
(Huntswood)
 
  * Christine Bishop
(Magnolia Park)
* Olivia Mundy
(Farnham Park)
 
Erin Bailey
(Harleyford)
Olivia Mundy
(Farnham Park) 
* Olivia Mundy
(Farnham Park)
* Lois Shoosmith
(Ellesborough)
Lois Shoosmith
(Ellesborough) 
Lois Shoosmith
(Ellesborough)
* Lois Shoosmith
(Ellesborough)
Anne Terry
(Magnolia Park)
  * Bryony Moore
(Harleyford)
 
  * Sue Martin
(Flackwell Heath)
* Denise Goodacre
(Lambourne) 
 
  Denise Goodacre
(Lambourne)
 
  Kay Woolley
(Harleyford)
Carolyn Howell
(Woburn)
* Carolyn Howell
(Woburn)
Carolyn Howell
(Woburn)
 
  * Carolyn Howell
(Woburn)
 
* Helen Gyselynck
(Harleyford)
Helen Gyselynck
(Harleyford)
* Helen Gyselynck
(Harleyford) 
Janette Psyllides
(Gerrards Cross)
  * Gilly Brewer
(Harewood Downs)
 
  Pat Mullen
(Huntswood)
Camilla Kastrup
(Stoke Park)
Camilla Kastrup
(Stoke Park)
 
Lisa Holloway
(Harleyford)
* Camilla Kastrup
(Stoke Park)
* Camilla Kastrup
(Stoke Park) 
Jessica Pilgrim
(Harewood Downs)
 Jessica Pilgrim
(Harewood Downs)
* Jessica Pilgrim
(Harewood Downs) 
* Sarah Hocking
(Harleyford)
 

* Pamela King
(Gerrrads Cross)

 

N.B.   *  denotes home venue of match