Home Fixtures Junior Fixtures Competition Winners Contact Us Junior Contacts Site Map

Bucks Challenge Shield 2015


Bucks Shield Winners 2015
The 2015 Stoke Park team at The Buckinghamshire retaining the Bucks Shield


For a report and photos from the Finals' Day:- Click Here


Click Here  for last year's results


The draw for each round will be made as follows:
-  Round 1 will be drawn at the County Delegates’ Meeting on Wednesday 4th February
-  Round 2 will be drawn at the County Vice Captains’ Meeting on Wednesday 22nd April
-  Round 3 will be drawn at the County Delegates’ Meeting on Wednesday 17th June

In order to retain Home advantage, the Home Club must offer three dates to their opponents ON or
BEFORE the following dates:
-  Round 1 by 18th March
-  Round 2 by 13th May
-  Round 3 by 8th July
After these dates, whichever Club makes initial contact may claim the Home advantage.

First Round - Top Named Club is the Home Team: 

To be played between 1st April and 5th May
WINNERS:
Thorney Park Thorney Park
BYE
Chartridge Park Chartridge Park
BYE
Weston Turville Weston Turville
BYE
Ellesborough Ellesborough
BYE
Hazlemere Hazlemere
BYE
Chiltern Forest Chiltern Forest
Aylesbury Park 
Beaconsfield Beaconsfield
Oakland Park 
Magnolia Park Magnolia Park
Lambourne
Stoke Park  Stoke Park
Datchet 
Burnham Beeches  Burnham Beeches 
Richings Park 
Harleyford  Buckingham
Buckingham 
Mentmore  Mentmore
Whiteleaf 
Princes Risborough  Wavendon 
Wavendon 
Harewood Downs 

Harewood Downs

Huntswood 
Gerrards Cross  Gerrards Cross
Woburn 
Flackwell Heath  Denham 
Denham 

 

Second Round - Top Named Club is the Home Team: 

To be played between 6th May and 20th June
WINNERS:
Beaconsfield Beaconsfield
Denham
Buckingham Hazlemere
Hazlemere
Burnham Beeches Burnham Beeches
Ellesborough
Gerrards Cross Gerrards Cross
Chiltern Forest
Stoke Park Stoke Park
Weston Turville
Chartridge Park Chartridge Park
Harewood Downs
Magnolia Park Magnolia Park
Wavendon
Thorney Park Mentmore
Mentmore

 

Third Round - Top Named Club is the Home Team: 

To be played between 29th June and 9th August
WINNERS:
Hazlemere Hazlemere
Gerrards Cross
Chartridge Park Chartridge Park
Beaconsfield
Burnham Beeches Burnham Beeches
Mentmore
Magnolia Park Stoke Park
Stoke Park

 

SEMI-FINALS: 
Played at The Buckinghamshire Golf
Club on Friday 11th September, 8.00am
WINNERS:
Chartridge Park

Burnham Beeches 

Burnham Beeches
Hazlemere Stoke Park
Stoke Park

 

FINAL: 
Played at The Buckinghamshire Golf
Club on Friday 11th September, pm 
CHAMPIONS:
Burnham Beeches Stoke Park
Stoke Park

N.B. 2014: Winners - Stoke Park; Runners Up - Woburn