Home Fixtures Junior Fixtures Competition Winners Contact Us Junior Contacts Site Map

Bucks Challenge Shield 2014


Bucks Shield 2014 Winners
The Stoke Park team at Buckingham retaining the Bucks Shield


For a report and photos from the 2014 Finals' Day:- Click Here


Click Here
  for last year's results


The draw for each round will be made as follows:
-  Round 1 will be drawn at the County Delegates’ Meeting on Wednesday 5th February
-  Round 2 will be drawn at the County Vice Captains’ Meeting on Wednesday 30th April
-  Round 3 will be drawn at the County Delegates’ Meeting on Wednesday 21st May

In order to retain Home advantage, the Home Club must offer three dates to their opponents ON or
BEFORE the following dates:
-  Round 1 by 19th March
-  Round 2 by 15th May
-  Round 3 by 8th July
After these dates, whichever Club makes initial contact may claim the Home advantage.

First Round - Top Named Club is the Home Team: 

To be played between 1st April and 5th May
WINNERS:
Aylesbury Park Aylesbury Park
BYE
Woburn Woburn 
BYE
Magnolia Park Magnolia Park
BYE
Whiteleaf Whiteleaf
BYE
Datchet Datchet
BYE
Chartridge Park Chartridge Park
Flackwell Heath
Princes Risborough Princes Risborough
Buckingham
Beaconsfield Beaconsfield
Oakland Park
Denham   Denham 
Harleyford
Chiltern Forest Chiltern Forest
Burnham Beeches
Hazlemere Hazlemere
The Lambourne
Gerrards Cross  Gerrards Cross
Thorney Park
Stoke Park Stoke Park
Weston Turville
Harewood Downs 

Harewood Downs

Wavendon
Richings Park Mentmore
Mentmore
Ellesborough Ellesborough 
Huntswood

 

Second Round - Top Named Club is the Home Team: 

To be played between 6th May and 22nd June
WINNERS:
Stoke Park   Stoke Park
Whiteleaf
Harewood Downs  Harewood Downs
Magnolia Park
Mentmore Beaconsfield
Beaconsfield
Chiltern Forest  Chiltern Forest
Princes Risborough
Datchet  Denham
Denham
Woburn  Woburn
Aylesbury Park 
Ellesborough Ellesborough 
Hazlemere
Chartridge Park  Chartridge Park
Gerrards Cross

 

Third Round - Top Named Club is the Home Team: 

To be played between 28th June and 5th August
WINNERS:
Chartridge Park  Chartridge Park
Ellesborough
Stoke Park Stoke Park
Beaconsfield
Harewood Downs Harewood Downs 
Denham 
Woburn  Woburn
Chiltern Forest

 

SEMI-FINALS: 
Played at Buckingham Golf Club
on Friday 29th August, am
WINNERS:
Woburn

Woburn

Harewood Downs
Chartridge Park Stoke Park
Stoke Park

 

FINAL: 
Played at Buckingham Golf Club
on Friday 29th August, pm
CHAMPIONS:
Stoke Park Stoke Park
Woburn

N.B. 2013: Winners - Stoke Park; Runners Up - Hazlemere